poniedziałek, 21 grudnia 2015

Mity dotyczące włosów - part III - z wiekiem włosy ciemnieją?

MIT NR 3 - Z WIEKIEM WŁOSY CIEMNIEJĄ


CZY TO PRAWDA, ŻE WRAZ Z WIEKIEM NASZE WŁOSY CIEMNIEJĄ?


Tym razem nie jesteśmy w 100% powiedzieć, że mit ten obalamy, ponieważ wiele badań o podłożu genetycznym wskazuje, że w większości przypadków z upływem czasu oraz podcinaniem włosów nasze dotychczas jasne włosy stają się ciemniejsze, a czasem nawet i czarne.Jak to możliwe?


Za ciemnienie włosów odpowiadają geny. W naszych włosach kolor determinowany jest istnieniem genów melanin: 
 • eumelaniny - włosy ciemne/czarne
 • feomelaniny - włosy blond/rude.
Im jesteśmy starsi możemy zaobserwować zmianę ekspresji poszczególnych genów, a co za tym idzie - zmieniają się proporcje barwików, w wyniku czego możemy obserwować właśnie ciemnienie włosów. Jest to proces nieodwracalny.

Dodatkowo podobnie działa podcinanie włosów - również i w tym przypadku możemy zaobserwować zmianę ekspresji genów melanin. Podobnie będzie w przypadku farbowania włosów.A co w przypadku osób, które zawsze miały ciemne włosy?


I tutaj możemy zaobserwować zmianę barwy włosa z upływem lat, z tym że w tym przypadku będziemy mieć do czynienia z pojaśnieniem włosów - nawet nagłym ich siwieniem. A co wpływa na przyspieszenie zmiany koloru włosów?

 • genetyka,
 • stres,
 • dojrzewanie,
 • niedobór/nadmiar melaniny,
 • działanie niektórych leków,
 • silne emocje.Jak przeciwdziałać temu zjawisku?Jak już pisaliśmy - jest to proces postępujący i nieodwracalny, ale... Ale mamy wiele możliwości we fryzjerstwie, że natura nam nie straszna i z pewnością dobierzemy taką metodę koloryzacji, która przypadnie Wam do gusty i razem osiągniemy zamierzony efekt :)


Więcej mitów?

8 komentarzy:

 1. no odważnie schodząc z czarnego :)

  zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odważne mam Klientki, ale na szczęście obecnie są takie możliwości, że i z czarnego możemy bezpiecznie zejść do jasnego ;)

   Usuń
 2. ciekawy wpis, ja tam moich nie farbuję. wydaje mi się, ze to indywidualna sprawa każdego człowieka czy mu ciemnieją, bo zdarzają się wyjątki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, w dużej mierze to nasze geny tutaj decydują. My co najwyżej możemy się z nimi zgodzić (i nie farbować) bądź nie zgodzić (i przefarbować). :)

   Usuń
 3. hej jak mi wyszedl rudawy kolor jak ta pani w srodku to jaki blond naklada sie neutralny czy popoilaty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciemny blond z dodatkiem perły niebieskiego i fioletowego odcienia.

   Usuń