niedziela, 13 grudnia 2015

Mity dotyczące włosów - part II - noszenie czapek powoduje łysienie!

MIT NR 2 - NOSZENIE CZAPEK POWODUJE ŁYSIENIE!


CZY NOSZENIE CZAPEK RZECZYWIŚCIE POWODUJE ŁYSIENIE? HMM... ZBADAJMY TO! 
Mit obalamy! Mimo że możemy mieć wrażenie, iż noszenie czapek powoduje, że naszych włosów jest mniej. Skąd to wrażenie?

Częste noszenie nakryć głowy, zwłaszcza tych ciasno przylegających do głowy, może powodować w okresach ciepłych przegrzanie.

W wyniku przegrzania nasze włosy się elektryzują, są bardziej przyklapnięte, takie "zdechłe", wyglądają niezbyt zdrowo i częściej się przetłuszczają. Jest to dość szybki sposób na nabawienie się chorób głowy takich jak: łupież czy łojotokowe zapalenie skóry głowy... Nic fajnego, prawda? Jednak z poprzednich postów dot. właśnie łupieżu czy łojotokowego zapalenia skóry głowy wiemy, ze te choroby już mogą mieć wpływ na utratę naszych włosów.

Zatem pośrednio możemy stwierdzić, że noszenie czapek MOŻE przyczynić się do łysienia, 
jednak nie bezpośrednio!

U mężczyzn w starszym wieku, uzależnionych od noszenia czapek z daszkiem można mieć wrażenie, że to noszenie "wyciera" im włosy - jednak tak nie jest. Są one słabsze, ale jest to wynik działania jednych hormonów i mniejszego działania innych hormonów. I noszenie czapek wcale nie przyspiesza tego zjawiska.Zimą i w chłodnych okresach przebywając na zewnątrz nie musimy obawiać się przegrzania i konsekwencji z tym związanych. Jednak pamiętajmy o tym, by wchodząc do cieplejszych pomieszczeń ściągać czapki. I to nie ze względu na kulturę, ale z dbałości o higienę naszej skóry głowy ;)

Więcej mitów?


2 komentarze: