sobota, 16 maja 2015

Mity dotyczące włosów - part I - depilacja

MIT NR 1 - DEPILACJA

GOLENIE WŁOSÓW POWODUJE, 
ŻE ODRASTAJĄ GRUBSZE, SILNIEJSZE ORAZ CIEMNIEJSZE!

Mit obalamy! Golenie włosów nie powoduje, że odrastają nam silniejsze, grubsze i ciemniejsze włosy. Skąd to wiemy? Już rysuję:


Ścięcie włosa przy skórze sprawia, że podobnie jak drzewo, pozbywamy się części wystającej ponad powierzchnię skóry. Pod skórą ten włos wciąż tam jest. Nawet jeśli zgolimy je wieczorem, już nad ranem poczujemy, że nasze nogi nie są idealnie gładkie i czujemy pod dłonią maleńkie i ostre włoski.


Na poniższym rysunku widzimy, że stożkowo zbudowany włos przy zgoleniu tworzy nam jakby trapez - ma ściętą górę. Łodyga włosa u nasady jest grubsza, a świeżo ścięty włos jest w dotyku ostrzejszy. Przez to mamy wrażenie, że włosy są grubsze a nawet ciemniejsze.


Ale tak jak mówię - to tylko nasze wrażenie! Jakbyśmy pozwolili im swobodnie odrastać, byłyby takie, jak przed ich ścięciem.

Więc co zrobić, by nam nie odrastały? Mam dwie opcje do wyboru:

1. Depilator wyrywający włoski


Taki depilator wyrywa nam włos wraz z cebulką. Taki zabieg opóźnia proces odrastania włosa i przez dłuższy czas nasze nogi są gładsze. Jednak nie niszczy ona macierzy włosa, w której to włos się tworzy i odrasta. Oczywiście częste wyrywanie włosów depilatorami znacząco osłabia włos i nie jest on już tak samo silny jak na początku. Słabsze włosy mają często problem z przebiciem skóry i wydostaniem się na zewnątrz, stad może dość do wrastania włosów...

Zatem pozostaje nam metoda nr 2:

2. Laserowe usuwanie zbędnego owłosienia - idealny do włosów o ciemnym zabarwieniu

Laser wnika głębiej i dociera do macierzy niszcząc ją. W ten sposób po kilku takich zabiegach nasze włosy przestają odrastać. Obecnie na rynku dostępne są też lasery o nieco niższej częstotliwości, które równie skutecznie usuwają zbędne owłosienie nie tylko z nóg, ale także pod pachami, z twarzy czy miejsc intymnych. Do takich urządzeń należy m.in. #Lumea firmy #Philips.

Więcej?

2 komentarze:

  1. Podoba mi się twoja strona . Jest bardzio pomysłowa i twórcza . Widać że wgładasz w to całe serce i czas . Trzymam kciuki . Pozdrawiam Powodzienia . ☺

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję Ci bardzo Anonimowy! Staram się, żeby nie było tu nudno. Z biegiem czasu będę chciał również odpowiadać na pytania i pomagać w kwestiach włosowych ;) Pozdrawiam Cię ciepło :)

    OdpowiedzUsuń