poniedziałek, 16 stycznia 2017

Sprawdź czy zawód fryzjera jest dla Ciebie? (cz. V)

A teraz cykl postów dla tych, co nie są pewni czy sprawdzą się w zawodzie fryzjera!

Aby nie przegapić postów z serii "Sprawdź czy zawód fryzjera jest dla Ciebie" koniecznie zalajkuj nasz fanpage i bądź zawsze na bieżąco ;)

"SPRAWDŹ CZY ZAWÓD FRYZJERA JEST DLA CIEBIE?"

WŁASNY SALON A PRACA U KOGOŚ?

Praca u kogoś czy od razu postawić wszystko na jedną kartę i otwierać swój zakład? 

Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Otworzyć salon to nie sztuka. Można ubiegać się o dofinansowanie, wziąć kredyt lub skorzystać z własnych oszczędności, jeśli takie posiadamy i już. Pieniądze utopione i voila! A salon pusty albo odwiedzany przez raptem 2 klientów dziennie? Nie ma się co dziwić – nikt Cię nie zna.

Nie znaczy to, że możesz źle wykonywać swoją pracę, jednak statystki są brutalne: w Polsce tylko 20% fryzjerów wykonuje swoją pracę z pasją i zaangażowaniem. Z tego wynika, że pozostałe 80% wykonuje tą pracę, bo akurat tak się złożyło, żeby tylko były pieniądze.

Efekt tego jest taki, że 20% zarabia bardzo dobrze, a 80% przeciętnie lub mało. Paradoksalnie już na starcie te 80% jest straconych, bo ceny muszą mieć niższe, a przez to muszą przyjąć większą ilość klientów dziennie, a ich praca jest "na szybko" i "byle jak", byle usiadł szybko kolejny Klient. Nikomu to nie służy. Ani rynkowi, ani tym bardziej Klientom. Dlatego jeśli już praca fryzjera to tylko z miłości do zawodu. 

Osobiście proponowałbym zacząć pracę u kogoś.

Choć na początku nie jest fajnie, bo głównie będziesz się zajmować sprzątaniem i prostymi czynnościami, to masz możliwość zdobyć doświadczenie w pracy i podpatrzeć pracę innych, zobaczyć jak w praktyce funkcjonuje cała machina salonu fryzjerskiego.

Zwrócisz uwagę na wiele szczegółów: od samego lokalu i jego lokalizacji, przez recepcję, wyposażenie salonu, pracę fryzjerów, reakcje Klientów i na stosunku pracodawcy do podwładnych kończąc.

To cenne doświadczenie, które pozwoli Ci spojrzeć na wszystko przez własny pryzmat. Być może wiele Ci się nie będzie podobało, może pewne rzeczy Cię zainspirują – to wszystko sprawi, że zakładając swój salon w przyszłości będziesz wiedzieć czego chcesz, a czego nie chcesz.

I co istotne – zaczniesz budować swoje nazwisko. Na początku pomału, ale kiedy zostaniesz już „dopuszczona/y” do Klientów – wszystko leży w Twoich rękach. To od Ciebie zależy czy Klient będzie się czuł komfortowo, wyjdzie zadowolony, wróci, a nawet przyprowadzi znajomych.

W tym zawodzie wiele dzieje się pocztą pantoflową. Jeden powie drugiemu, że robisz świetne fryzury i niesamowicie strzyżesz, a kolor zawsze dopasujesz tak, że lepiej być nie mogło i już masz kolejnych klientów.

Ale pamiętaj! To działa w dwie strony. Wystarczy popełnić błąd i nieumiejętnie go zażegnać, a stracisz nie jednego, a kilku klientów! Internet to też baza opinii o fryzjerach w danym regionie. Możemy sami na bieżąco sprawdzać czy coś o nas napisali, wystawili jakąś opinię.

Czy łatwo znajdziesz pracę u kogoś? 

Raczej tak. Ogłoszeń, w których poszukiwani są fryzjerzy jak i uczniowie jest cała masa: w gazetach, Internecie jak i na oknach samych salonów fryzjerskich. Przeglądaj, umów się na spotkania, zaprezentuj się najlepiej jak potrafisz, pozostaw dobre wrażenie.

Nie musisz się od razu zgadzać na określone warunki. Sprawdź kilka salonów i wybierz warunki najlepsze dla Ciebie. Wiadomym jest, że bez doświadczenia najprawdopodobniej dostaniesz stanowisko ucznia. Jeśli masz możliwość, skorzystaj i z tego, ale postaraj się trafić wtedy do jednego z lepszych salonów, by można było się naprawdę wiele nauczyć.

Kiedy postanowię otworzyć swój salon fryzjerski mogę skorzystać z jakiś form dofinansowań? 

Oczywiście. Rynek pod tym względem jest dość dynamiczny, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco, bo w tym obszarze wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Chodzi głównie o warunki przyznawania finansów, terminy składania wniosków, wymagania względem wnioskobiorcy.

Warto sprawdzać aktualności w Urzędach Pracy, Europejskim Funduszu Społecznym Unii Europejskiej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i innych. Można szukać online, odwiedzać punkty osobiście lub telefonować.

Powiązane wpisy:

cz. I  SŁOWO WSTĘPU CZYLI KIM JEST FRYZJER
cz. II WYTYCZNE ZAWODU FRYZJERA
cz. III PLUSY I MINUSY ZAWODU FRYZJERA
cz. IV KLIENT TO TEŻ CZŁOWIEK
cz. VI NARZĘDZIA PRACY FRYZJERA
cz. VII SZKOLENIA I KURSY
cz. VIII ANKIETA SPRAWDZAJĄCA CZY ZAWÓD FRYZJERA JEST DLA CIEBIE


Zapraszamy też na nasz FANPAGE oraz konto na INSTAGRAMIE!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz