poniedziałek, 2 stycznia 2017

Sprawdź czy zawód fryzjera jest dla Ciebie? (cz. I)

A teraz cykl postów dla tych, co nie są pewni czy sprawdzą się w zawodzie fryzjera!

Aby nie przegapić postów z serii "Sprawdź czy zawód fryzjera jest dla Ciebie" koniecznie zalajkuj nasz fanpage i bądź zawsze na bieżąco ;)

"SPRAWDŹ CZY ZAWÓD FRYZJERA JEST DLA CIEBIE?"


SŁOWO WSTĘPU CZYLI KIM JEST FRYZJER?


Fryzjer – osoba, która dba o wizerunek innych osób. Jego głównym zadaniem jest nadanie kształtu i/lub koloru włosom swoich klientów. Zazwyczaj pracuje zgodnie z wytycznymi, z jakimi przychodzi klient, jednak powinien sam mieć pomysł na fryzurę dla każdego klienta.

Dobry fryzjer to osoba posiadająca zmysł estetyczno-artystyczny oraz dużą wyobraźnię przestrzenną. Powinna potrafić przewidzieć efekt końcowy, i jeżeli to co proponuje dla siebie klient zupełnie nie będzie do niego pasowało, powinien umieć wyjaśnić dlaczego jej pomysł fryzury nie będzie odpowiedni dla danego klienta. Nadrzędnym celem pracy fryzjera jest umieć wykonać swoją pracę w taki sposób, aby osiągnąć zadowolenie klienta.

Fryzjerstwo to usługi czyli praca z ludźmi i dla ludzi. Wymaga od nas fryzjerów wielu umiejętności. Jest to zawód interdyscyplinarny. Jego wyjątkowość polega na tym, że musimy posiadać wiedzę z wielu dziedzin: psychologii człowieka, sztuki, historii, chemii, najnowszych trendów na rynku rodzimym i światowym, o produktach i sztuce fryzjerstwa nawet już nie wspominając.

Fryzjer to niejednokrotnie psycholog i przyjaciel, któremu klienci powierzają swoje tajemnice. My musimy umieć słuchać (to najważniejsze), prowadzić rozmowę z nim, podtrzymywać na duchu i jednocześnie wykonywać swoją pracę w sposób nad wyraz starannie.

Fryzjerstwo w Polsce wciąż wymaga pracy. Fryzjerzy na naszym rynku w większości nie są pewni siebie i swoich umiejętności, co w dużej mierze wiąże się z brakiem odpowiedniej edukacji i praktyki. To z kolei prowadzi do atrofii własnych umiejętności. Mięśnie nie ćwiczone, po prostu zanikają. Tak samo wygląda to w zawodzie fryzjera. Brak treningu powoduje zastój, stagnację, bark świeżych pomysłów, innowacji, a przez to mniej klientów.

Jeśli mamy być dobrymi fryzjerami, uczmy się od najlepszych. Bądźmy na bieżąco. Poświęcajmy czas na edukację, szkolmy się, doskonalmy się, dzielmy się wiedzą. Już sam Internet jest prawdziwą kopalnią wiedzy, jeśli wiemy jak z niego korzystać. Rynek jest pełen różnych kursów i szkoleń, które przygotują laika do pracy w zawodzie fryzjera. Reszta zależy już od naszej pracy nad sobą i inwestycji w siebie, tak aby nasze usługi nieustannie stały na jak najwyższym poziomie.

Kolejne wpisy:

cz. II WYTYCZNE ZAWODU FRYZJERA
cz. III PLUSY I MINUSY ZAWODU FRYZJERA
cz. IV KLIENT TO TEŻ CZŁOWIEK
cz. V WŁASNY SALON A PRACA U KOGOŚ
cz. VI NARZĘDZIA PRACY FRYZJERA
cz. VII SZKOLENIA I KURSY
cz. VIII ANKIETA SPRAWDZAJĄCA CZY ZAWÓD FRYZJERA JEST DLA CIEBIEZapraszamy też na nasz FANPAGE oraz konto na INSTAGRAMIE!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz