piątek, 22 czerwca 2018

Trichotillomania i zespół Roszpunki

Zawsze fascynowała mnie scena opisana w opowieści Clive'a Barkera... 


...pt. Nocny pociąg z mięsem. Oczywiście powstał film na jej podstawie, ale krótko mówiąc, nawet w minimalnym stopniu wg mnie nie oddaje ona pełnego obrazu niedługiej przecież opowieści.

Dla zainteresowanych tematyką horrorów pisanych: Nocny pociąg z mięsem to jedna z opowieści Księgi krwi, a tych jest 6. Osobiście w wersji papierowej posiadam pierwsze trzy, z czego jestem dumna (a kolekcja książek Barkera wciąż się powiększa).

Tyle słowem wstępu, czas na przedstawienie sceny. Przerealnie opisana scena dotyczy starannego, wręcz powiedziałabym chirurgicznego oczyszczania ciała ludzkiego z wszelakich włosów. To trzeba przeczytać, aby poczuć. Szczerze mówiąc trochę liczyłam na taką scenę w filmie, ale mimo dwukrotnego obejrzenia filmu, jej nie dostrzegłam.

W jakim celu to robiono - nie będę Wam zabierać przyjemności czytania ;)

Co ta scena ma wspólnego z dzisiejszym tematem?

Zaraz się przekonacie!


TRICHOTILLOMANIA


Trichotillomania to choroba o podłożu psychicznym. Terminologia powstała pod koniec XIX wieku, a ukuł ją dermatolog z Francji opisując osobliwy przypadek młodego mężczyzny w swoim dziele, który to usunął wszelkie włosy ze swojego ciała.

Kompulsywne, niekontrolowane i cykliczne wyrywanie własnych włosów - tak jednym stwierdzeniem można określić tą chorobę.

Możemy ją już zauważyć u dzieci poniżej 6 roku życia (tzw. baby trich), jednak takie maluchy ograniczają wyrywanie włosów do tych na głowie. Co więcej, w zasadzie do ok. 11 roku trudno mówić o pełnej diagnozie choroby, ponieważ wyrywanie włosów u dzieci to często normalne zachowanie, zwykły odruch, który w pewnych okresach jest widoczny bardziej, w innych mniej, aż przeważnie zanika.

Trichotillomania to choroba dorosłych.

Później osoba chora wyrywa sobie włosy nie tylko z głowy, ale także z brwi, rzęsy, twarzy, okolic intymnych i reszty ciała. Robi to, bo musi. Bo kiedy już tego dokona, czuje tymczasową ulgę, jakby zrzucała z siebie nadmiar złych emocji, z którymi sobie nie radzi.

Osoba dotknięta tym zaburzeniem może, ale nie musi być świadoma tego, co właśnie robi. Jeśli jednak mamy do czynienia z osobą świadomą swoich skłonności, będzie się ona starała panować nad swoim zachowaniem wśród ludzi.



KLASYFIKACJA TRICHOTILLOMANII


Trichotillomania zaliczana jest do:
  • nawyków (nabyte, w procesie dojrzewania),
  • popędów (pierwotne,  niezbędne do życia),
  • natręctw (zaburzenia myśli i czynności),
  • zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych z niedoborem gratyfikacji,
  • powtarzalnych czynności zogniskowanych na ciele (BFRB).
Tak czy owak wszystkie te klasyfikacje pokazują, że jest to zaburzenie nerwicowe związane z silną motywacją chorego i trudnymi do zatrzymania zachowaniami. Chory jest bardzo impulsywny.


KONSEKWENCJE TRICHOTILLOMANII



  • utrata włosów,
  • łysienie ogólne lub miejscowe,
  • konflikty międzyludzkie,
  • izolacja od społeczeństwa,
  • brak chęci do pracy,
  • problemy w rodzinie, kłopoty z relacjami,
  • spada zainteresowanie jakąkolwiek formą aktywności fizycznej,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe (jeśli dochodzi do zjadania włosów),
  • zaburzenia emocjonalne, kłopot z odbiorem rzeczywistości.



PRZYCZYNY TRICHOTILLOMANII


Nie ma konkretnych przyczyn, powodujących chorobę przymusowego wyrywania sobie włosów. Jako że jest to choroba o podłożu psychicznym przyczyn należy szukać w sferze emocjonalnej pacjenta, w jego dotychczasowym życiu, doświadczeniach, lękach, urazach psychicznych.

Trichotillomania ma za zadanie w pewnym stopniu rozładowanie napięć, więc przyczyną będzie jakieś wcześniejsze napięcie, z którym chory nie potrafi sobie poradzić w inny sposób. 


ROZPOZNANIE TRICHOTILLOMANII


W związku z brakiem jakiejkolwiek skali medycznej do oceny trichotillomanii trudno jest to zaburzenie jednoznacznie rozpoznać.

To o czym należy pamiętać przy ustaleniu czy chory cierpi na zaburzenie trichotillomanii to fakt, że u chorego na trichotillomanię nie współistnieją inne choroby i zaburzenia psychiczne. Wyrywanie włosów występuje czasem u innych jednostek chorobowych takich jak nawet schizofrenia. W przypadku badań należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt psychologiczny, ale i dermatologiczny, aby wykluczyć inne przyczyny utraty włosów.


Jak przeważnie wygląda proces wyrywania włosów przy trichotillomanii?



  • progresywne wyrywanie własnych włosów, co jest widoczne jako braki w owłosieniu,
  • eskalujące poczucie napięcia występujące zaraz przed wyrwaniem włosów lub kiedy powstrzymujemy się przed wyrwaniem włosów,
  • uczucie przyjemności, ulgi, zadowolenia zaraz po wyrwaniu sobie włosów.


Co istotne przy tym procesie:

  • nie występuje u chorego inne zaburzenie o podłożu psychicznym,
  • występuje u chorego cierpienie emocjonalne w sferach międzyludzkich, zawodowych i innych istotnych dla chorego obszarach.


 LECZENIE TRICHOTILLOMANII


Nie istnieje konkretny lek na to zaburzenie. W zależności od konkretnego przypadku stosuje się różne metody leczenia: zarówno farmakologiczne jak i behawioralne.

Odsetek zdiagnozowanych osób dotkniętych zaburzeniem nie przekracza 10%, a ich leczenie nie zawsze było skuteczne.



ZESPÓŁ ROSZPUNKI


Kto nie zna bajki o długowłosej Roszpunce zamkniętej w wysokiej wierzy? Myślę, że po współczesnej interpretacji i bajce Zaplątani nie ma takiej osoby ;) Oglądaliście?? Bo ja oczywiście :D

źródło: tapeciarnia.pl


Ale co też ta Roszpunka ma wspólnego z Trichitillomanią?

Zespół Roszpunki to wyjątkowo rzadka choroba jelit, dokładniej jest to niedrożność jelit wywołana trichofagią czyli nawykiem zjadania włosów.

A trichofagia bywa niekiedy właśnie przy trichotillomanii.


Cechy zespołu Roszpunki:


  • trichotillomania,
  • inne choroby o podłożu psychiatrycznym,
  • niedrożność obu jelit lub jednego: cienkiego lub grubego,
  • występowanie kulek włosów tzw. trichobezoaru w żołądku z ogonem aż do jelita cienkiego lub grubego.


Jedynym leczeniem jest operacyjne usunięcie trichobezoaru z żołądka, ponieważ nie trawimy włosów.




To Cię może zainteresować:







Zapraszamy też na nas FANPAGE oraz konto na INSTAGRAMIE!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz