piątek, 26 czerwca 2015

"Czy mogę umyć Pani głowę?" - początki higieny we Francji wg. Antoine Cierplikowskiego (cz. II)

O przełomie w pracy i sukcesie Antoine krąży legenda. Kiedyś do salonu wpadła na szybko Pani Lily de Moure (kochanka księcia de Ligne).

 Wybierała się na bardzo eleganckie spotkanie, ale gdzieś zapodziała swój kapelusz... Antoine widząc jej włosy odrzekł: "Po co kapelusz, ma Pani piękne włosy".

Włosy, z których stworzył niepowtarzalną jak dotąd fryzurę, która namieszała nieźle w towarzystwie! Odtąd każda kobieta chciała stać się jego Klientką!


Kolejka do Antoine wciąż rosła i rosła, a jego sława rosła wprost proporcjonalnie do ilości przyjmowanych Klientek. Raz, kiedy odwiedziła go aktorka Eve Lavalliere, Antoine by dopasować jej wygląd do roli podlotka w sztuce teatralnej, stworzył na jej głowie zupełnie nowe uczesanie, które stało się hitem lat 20. i 30. XX wieku! Od tego czasu każda marzyła o fryzurze na Chłopczyce z włosami do ucha i lekkimi falami..."Czy mogę umyć Pani głowę?" - tymi słowami Cierplikowski wprowadził modę na higienę. I choć łatwo nie było przyzwyczaić paryżanki do higieny, młody fryzjer się nie zrażał i twardo szedł w zaparte, że nie obsłuży Klientki, póki nie umyje jej głowy. Sam dbał o higienę i było to dla niego wysoce nieprzyjemne dotykać cudze tłuste i nieświeże włosy. W końcu Klientki chcąc być obsłużone dawały za wygraną...Mając 25 lat, Antoine Cierplikowski postanowił otworzyć swój salon fryzjerski w ścisłym centrum Paryża. Jego przyjaciel, Xawery Dunikowski służył mu pomocą w urządzeniu salonu. I tak na ścianach salonu fryzjerskiego można było podziwiać obrazy Picassa czy Modiglianiego. Jego salon od wejścia był jednym wielkim dziełem sztuki.
Nie zdążyło upłynąć wiele czasu, a jego "skromne" progi zaczęły regularnie odwiedzać i królowe i arystokratki i światowej sławy aktorki, m.in. Marlena Dietrich, Josephine Baker, Sarah Bernhardt czy Simone Signoret.

"Salon Antoine uchodzi za najbardziej międzynarodowy zakład w całym Paryżu.  
To tu zapadają wyroki w sprawie nowych fryzur kobiecych, które obowiązują później na całym świecie" - tak opisał salon Cierplikowskiego Express Łódzki w 1931 roku.

Więcej o Antoine:


Zapraszamy też na nas FANPAGE oraz konto na INSTAGRAMIE!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz