wtorek, 7 lipca 2015

Kim jest Groomer?

Moje pierwsze skojarzenie ze słowem GROOM jest Pan Młody... a tu się okazuje, że GROOMER nie ma nic wspólnego ze ślubem czy weselem! Groomer to zawód - i to nie byle jaki zawód!

GROOMER to profesjonalny fryzjer dla zwierząt (głównie psów i kotów)!


Co ciekawe, nawet dobrze kombinowałem ze słowem groom - rzeczywiście nazwa pochodzi od angielskiego, tyle że ni rzeczownika, a czasownika to groom czyli pielęgnować.

Polska to wciąż świeży rynek dla groomerów. Tutaj to wciąż nowość, o której nie każdy słyszał. Niemcy czy Stany Zjednoczone to państwa, w których salony piękności dla zwierząt to codzienność. Tak samo jak nasz wygląd, ważny jest wygląd naszego pupila.


Czym zajmuje się Groomer?


Praca Groomera nie ogranicza się tylko do przycinania sierści kotów czy psów różnych ras. Zajmują się oni także myciem, trymowaniem, rozczesywaniem sierści, myciem zębów, czyszczeniem uszu, czesaniem, przycinaniem pazurków, usuwaniem insektów i ogólną pielęgnacją zwierząt.

W niektórych salonach dla psiej i kociej urody znajdziemy w ofercie farbowanie sierści, psie perfumy, masaże relaksacyjne, kąpiele antyalergiczne czy nawet malowanie pazurów.


Czy każdy może otworzyć salon piękności dla zwierzaków?


Otworzyć może każdy, ale nie każdy może wykonywać zabiegi zwierzakom.

Aby móc pracować w zawodzie Groomera należy odbyć kursy z zakresu groomingu lub posiadać tytuł mistrza Groomingu w izbie rzemieślniczej.

W wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych zawód Groomera nie jest zawodem chronionym, a żeby móc wykonywać zabiegi kosmetyczno-pielęgnacyjne dla zwierząt, niezbędne jest przestrzeganie restrykcji dotyczących wykonywania tego zawodu. Jeśli chce się w tych krajach  otworzyć psi/koci zakład konieczne jest nie tylko posiadanie odpowiednich kursów ale także zgoda właściwego urzędu.Szkoła, kursy czy tytuł?


Wiadomo - tytułu nikt nam nie zabierze. To ciężka praca, po której otrzymujemy odpowiednio tytuł Czeladnika, a później Mistrza Groomingu. Tytuł to też prestiż, spora wiedza i doświadczenie. Ale doświadczenie zdobywamy też z czasem i poprzez liczne szkolenia.

Kursy i szkolenia mają tą zaletę, że są szybsze. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że nasz system edukacji co rusz się zmienia i choć prawo nie działa wstecz, to jakoś z upływem czasu i wprowadzanymi zmianami, później możemy mieć kłopoty w znalezieniu pracy w innych zakładach fryzjersko-kosmetycznych dla czworonogów.

Nie ważne co wybierzemy - nie możemy zapominać o tym, że raz zdobyta wiedza nie prowadzi nas do rozwoju. Ciągłe doszkalanie czy to na płatnych kursach/szkoleniach czy na własną rękę jest niezębne, abyśmy byli widziani jako profesjonaliści w swoim zawodzie.Co zwierają programy nauczania?

 • budowa i anatomia zwierząt, 
 • choroby czworonogów,
 • podstawy psychologii,
 • kosmetologię zwierząt,
 • techniki kształtowania zwierzęcych fryzur u różnych ras,
 • nauka przycinania pazurów,
 • zasady i sposoby pielęgnacji zębów.
Ważne są jednak zajęcia praktyczne, gdzie przyszły Groomer uczy się praktycznie wykonywać zabiegi i pracować ze zwierzętami w taki sposób, aby wzbudzać w nich zaufanie.Czy każdy może zastać Groomerem?


W teorii tak. Ale jeśli chcemy otworzyć salon piękności dla czworonogów jedynie z pobudek widzianych przyszłych zysków, i nie przepadamy za zwierzętami - nie ma to sensu.

Zwierzęta są bardziej czułe niż ludzie i jeśli wyczują naszą niechęć, zawahanie czy strach - jesteśmy na pozycji przegranej. Zwierzak nie będzie z nami pracować, a właściciel już więcej nie przyprowadzi swojego pupila do nas.
Zapraszamy też na nas FANPAGE oraz konto na INSTAGRAMIE!

6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Dziękuję i cieszę się, że się podoba :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. ciekawy post:)
  pozdrawiam:)
  http://irreplaceable-fashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Chcemyyy technikum groomingu !!!!! Wykoonaać !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie są kursy, ale kto wie może może ;)

   Usuń