poniedziałek, 13 sierpnia 2018

Czy włosy lubią papierosy?

Rodzai uzależnień jest cała masa, 


wzdłuż i wrzesz można wybierać od czego chcemy się uzależnić. I choć zaprzeczyć nie mogę, że sama cierpię na różnego rodzaju uzależnienia, to są pewne jego przykłady, których akurat zrozumieć nie mogę.




Być może miałam do czynienia z tzw. gównianym towarem, bo fajki, które w życiu miałam okazję palić (próbować) nigdy nie zrobiły na mnie wrażenia. Zawsze, a te razy można policzyć na palcach jednej ręki, były to próby zrozumienia nałogu. I zawsze kończyło się tak samo: nie kumam.


Moje wrażenia po fajkach były takie, że zazwyczaj byłam zła, ponieważ:

  • ubranie mi prześmierdło,
  • włosy cuchnęły,
  • kapeć w ustach, który musiałam od razu czymś zagryźć, bo samo umycie zębów nie pomagało.
Jednym słowem czułam się BLE, ohydnie!


Stąd po dziś dzień nie mogę zrozumieć jak ktoś z własnej nieprzymuszonej woli i rzekomo dla przyjemności kopci fajkę. Ni cholerę nie czaję jak ktoś lubi śmierdzieć i mieć kapcia w ustach...

Nikotyna wg WHO jest uznawana za narkotyk. Narkotyki uzależniają. Zresztą przyzwyczajenia i wygoda też :) Jednak na mnie forma fajki nie działa wcale.



Ale, ale w tej chwili musimy na nią spojrzeć nieco lekarskim okiem: wpływ nikotyny na organizm jest przyrównywany do działania kokainy i heroiny. A to oznacza, że nikotyna wpływa na wzrost produkcji dopaminy, dzięki czemu czujemy się szczęśliwsi. Do tego dodajmy dym nikotynowy czyli przyczynę nowotworów i chorób układu krążenia...


NIKOTYNA (neurotoksyna) A ZDROWIE


Mówi się, że zarówno aktywne jak i bierne palenie tytoniu powoduje nowotwory, bezpłodność, zawał serca, choroby układu oddechowego oraz przewodu pokarmowego a także powoduje szybsze starzenie organizmu...

Co jeszcze?

  • może uspokajać lub stymulować nas do działania,
  • odpręża, redukuje stres i napięcia,
  • w niewielkich dawkach wspomaga procesy myślowe, poprawia tętno, wpływa na wzrost ciśnienia krwi, pobudza trawienie, rozszerza źrenice,
  • nadmiar nikotyny upośledza układ nerwowy i może prowadzić do śmierci,
  • dym tytoniowy: 
    • ma działanie kancerogenne i może prowadzić do raka płuc, krtani, gardła i przełyku,
    • upośledza funkcjonowanie układu oddechowego, może przyczyniać się do występowania przewlekłych chorób płuc czy gruźlicy,
  • może powodować rozwój chorób serca, a także zwiększa prawdopodobieństwo zawału, nadciśnienia, udaru, tętniaków i miażdżycy,
  • wrzody żołądka, dwunastnicy, 
  • brunatny nalot na zębach, 
  • sucha, ziemista, mało elastyczna  i odwodniona skóra,
  • przyspiesza proces starzenia się. 


Czy wiesz, że...


  • nikotyna to składnik toksycznych środków owadobójczych?
  • nikotyna w niskich dawkach wpływa na lepsze wyniki w sprawnościach intelektualnych?
  • nikotyna przy wysokich dawkach odczuwamy rozluźnienie, uspokojenie, redukcję stresu?
  • skóra palaczy jest trzykrotnie starsza niż osób niepalących w tym samym wieku?
  • nawet starając się suplementować dietę we wszystkie niezbędne składniki hamujące proces starzenia się (np. wit. A czy E) nie jesteś w stanie przerwać procesu szybszego starzenia się dalej paląc?


NIKOTYNA A WŁOSY


Dym tytoniowy powoduje wypadanie włosów. Dla nałogowych palaczy może być to dramat. Nikotyna inicjuje skurcze naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, zmniejsza uwalnianie tlenu w tkankach i włosy stają się niedotlenione jak i niedożywione.

Nikotyna obkurcza też naczynia brodawki włosa, co znów wiąże się z jej uszkodzeniem oraz nieodwracalnym uszkodzeniem całego mieszka włosowego.

Niedokrwienie wpływa na osłabienie włosów, wypadanie włosów, zmian w DNA komórek macierzy mieszka włosowego, a w konsekwencji mamy do czynienia z dezorganizacją cyklu wzrostu włosa.

Co więcej, paląc papierosy zauważysz, że Twoje włosy są bardziej matowe, suche, łamliwe, rozdwajające się i wypadające. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że wydając kasę na różnorakie zabiegi zatrzymujące negatywny wpływ nikotyny na włosy, jeśli nie odstawisz fajek, i tak nic nie dadzą...

Papierosy przyspieszają proces starzenia się i to wyjątkowo szybko... A przypomnę Ci w tym miejscu, że już po 25 roku życia jeśli nie wspomożesz swoich włosów od wewnątrz i na zewnątrz, to i bez palenia fajek proces starzenia się będzie postępował, tylko wolniej niż jakbyś te papierosy kopciła.

→ Paląc musisz pamiętać o nieustannym dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników (sprawdź czego potrzebuje Twój organizm robiąc badanie EHA i poczytaj o składnikach i witaminach). 

→ Biorąc pod uwagę stan Twojej skóry na głowie - przesuszona, odwodniona, zwiotczała - pamiętaj o regularnym złuszczaniu - peeling oraz kwasy.



Nie wiem czy udało mi się Ci pokazać na tyle negatywny wpływ nikotyny na Twoje włosy, że rzucisz nagle palenie... 


Łudzę się, że piękne włosy i dobre zdrowie mają dla Ciebie większą wartość aniżeli puszczenie sobie dymka w przerwie dla rozluźnienia.

Niestety nie dysponują żadnym foto fajek, więc muszą wystarczyć moje, bez fajek ;P

Nie ma złych i dobrych nałogów, więc nie rzucę Ci tu alternatywy, bo jeszcze się uzależnisz od czegoś innego ;)


P.S.


A może włosy lubią alkohol??? → SPRAWDŹ ;)





Zapraszamy też na nas FANPAGE oraz konto na INSTAGRAMIE!

5 komentarzy:

  1. Ciekawy wpis, nie wiedziałam, że nikotyna ma aż taki wpływ na kosmyki :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. RownieR czuję się doinformowania wpisem, choć nie palę ;)

      Usuń
    2. To dobrze ;) Już lepiej zjeść tą "kostkę" czekolady ;) Choć nam się nigdy na kostce skończyć nie udało :D

      Usuń