środa, 13 maja 2015

Budowa włosa

Tyle już postów na temat włosów się pojawiło, a o samej budowie włosa jeszcze nic nie napisałem! A to przecież gwiazda całego bloga ;)

Zaczniemy przekrojem skóry:


BUDOWA WŁOSA


Włos to cienkie, zrogowaciałe włókno, składające się z części dla nas widocznej (wystaje ponad powierzchnię skóry i jest praktycznie martwa - jest to łodyga włosa) oraz z części niewidocznej (znajduje się w skórze i sięga aż do tkanki podskórnej jako korzeń włosa).

Korzeń otoczony jest pochewką czyli mieszkiem włosowym i zakończony jest wyraźnym zgrubieniem czyli cebulką włosa. W cebulkę włosa od dołu zagłębia się łącznotkankowa, unaczyniona brodawka włosa, która jest jednocześnie brodawką skóry właściwej.

Cebulka włosa (tzw. opuszka) - to właściwe miejsce powstawania włosa. To w niej następuje połączenie się wszystkich warstw nabłonkowych mieszka włosowego i tworzy się jedno wspólne wyraźnie zabarwione skupienie komórek. Z takiej macierzy powstaje nam włos i jego nabłonkowe mieszki włosowe.


Włos składa się z:

  1. rdzenia,
  2. kory,
  3. cienkiej powłoczki.Rdzeń włosa - co ciekawe, nie występuje zawsze, a tylko w przypadku bardzo grubych włosów, choć to też nie jest regułą! Znajduje się w osi włosa, a w wierzchołku oraz mieszku włosowym nigdy go nie ma. Jeśli już jest, to składa się z 1 do 2 szeregów poprzecznie spłaszczonych komórek ubogich w ziarna barwinkowe. Nie jest też tak silnie zrogowaciały jak w przypadku komórek warstwy korowej. Jeśli zawiera małe pęcherzyki gazu, daje efekt włosów białych lub siwych. 

Kora - to główny składnik włosa. Budują ją wydłużone i zrogowaciałe komórki, zawierające jądro w obrębie korzenia. Pomiędzy komórkami jak i w nich samych spotkamy ziarenka barwnika a także sporadycznie pęcherzyki gazu. Wzdłuż komórek kory kłębią się włókna nabłonkowe, dzięki którym włos jest sprężysty i odporny na pociąganie.

Powłoczka -znajduje się na powierzchni włosa, obejmuje warstwę korową i pełni funkcję ochronną. Składa się z pojedynczej warstwy płaskich i zrogowaciałych komórek bezjądrowych. Komórki ułożone są na włosie niczym dachówki, zachodząc jedna na drugą, przy czym ich wolne brzegi skierowane są ku górze. Stąd na powierzchni włosa mamy zazębione linie poprzeczne, których kształt dla wszystkich włochatych zwierząt jest taki sam.
Zapraszamy też na nas FANPAGE oraz konto na INSTAGRAMIE!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz