Strony

poniedziałek, 5 marca 2018

Dbaj o stopy Fryzjerze! Czyli o butach Fryzjera słów kilka...

Czy wybierając zawód fryzjera ktoś mówił Ci o tym jak istotne są Twoje stopy w pracy?


Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie, a jeśli zdarzyło się, ze gdzieś Ci się to jednak o uszy obiło, to zapewne na długo w Twej głowie nie zostało, co?

Nie dziwimy się zbytnio, bo nie ukrywamy, że również do tej pory nie koniecznie zwracaliśmy uwagę na siebie aż razu pewnego, jeszcze 2 lata temu, w grudniu stało się! Łukasz podnosił małą z podłogi i nagle: AAAAAAAA! Grymas bólu na twarzy, świeczki w oczach i błagalny szept, by przejąć Laurę w trybie NOW.

Nie było wesoło... Szybko telefon do pracy, potem do lekarza. Na gwałt szukaliśmy kogoś, kto by Łukasza szybko postawił na nogi, bo i z kręgosłupem żartów nie ma. Zwłaszcza z kręgosłupem fryzjera. Na szczęście udało się - prywatna wizyta na drugi dzień. Potem rehabilitacje w nocy i w dzień, do pracy i po pracy... W końcu puściło.

Prawda jest jednak taka, że jak nie boli, to szybko zapominamy o dbaniu o siebie na co dzień... Niestety w przypadku Łukasza też tak było. No dobra - jako że oboje jesteśmy pracoholikami, to wzajemnie musimy pilnować jedno drugiego, by o siebie dbało, ale często zadania do wykonania wygrywają...

Dlatego warto z przymusowego dbania o siebie i poczucia, że coś "muszę" zmienić na "chcę". Przecież zapobieganie jest dużo mniej bolesne od leczenia! Niby każdy to wie, ale nie zawsze się o tym pamięta.

I to w każdym aspekcie naszego zdrowia i życia, Kochani!

Dlaczego stopy są tak ważne, a prawie wcale nie zwracamy na nie uwagi?


STOPA CZŁOWIEKA


Nasze stopy to parzyste części ciała, których nadrzędną funkcją jest aktywny udział w poruszaniu się. Pełni zatem funkcje: podporowo-nośną, lokomocyjną. Jest też mocnym i sprężystym sklepieniem, dostosowanym do dźwigania naszego ciężaru ciała. Budowa stopy pozwala nam na pionową postawę. 

Stopami możemy wykonywać ograniczone ruchy takie jak zgięcie grzbietowe, podeszwowe, przywiedzenie, odwiedzenie, pronacja (rotacja stopy w stawie skokowym do wewnątrz), supinacja (odwrotność pronacji), inwersja (odwracanie czyli połączenie ruchu zgięcia podeszwowego, przywiedzenia i supinacji), ewersja (nawracanie czyli połączenie ruchu grzbietowego, odwiedzenia i pronacji).

Nasza jedna stopa składa się z 26 kości, 33 stawów i wielu mięśni!

Jak widzicie - nasze małe, z pozoru niedoceniane stópki mają w sobie ukrytą moc, bez której nie moglibyśmy tuptać po tym świecie!

PRACA FRYZJERA

Praca fryzjera wiąże się z dużą liczbą godzin przestanych w przeróżnych pozycjach! A stopy, które nie mają odpoczynku i są tak eksploatowane lekko nie mają. Są narażone na wiele niedogodności, mogące prowadzić do bólu stóp podczas stania. W takich przypadkach praca staje się wyjątkowo uciążliwa a czasem nawet niemożliwa...


Co mówi bhp (wybrane punkty spójne z tematem postu)?


  • zasada - posiadać odpowiedni fartuch oraz obuwie (lekkie, wygodne, przewiewne z możliwością stosowania wkładek ortopedycznych zapobiegających płaskostopiu),  
  • zagrożenie dla zdrowia - uciążliwa pozycja przy pracy, np.: ciągła praca stojąca.


A co mówią realia?


  • Dziś w dużej mierze fryzjerzy styliści nie zakładają fartuchów. 

Oczywiście nie jest to regułą, bo np. w salonie Adama Szulca wszyscy jak jeden mąż noszą specjalne fartuchy.

Jednak w wielu salonach spotkacie fryzjerów ubranych albo wg. własnego gustu, pokazującego swoją odrębność, wyjątkowość albo w t-shirtach z logo firmy.

Co do obuwia jest podobnie - nikt nie zawraca sobie głowy obuwiem kształtującym stopę. Dla stylistów ich obuwie musi być równie stylowe co i cały ubiór.



  • Ciągłe stanie czy ciągłe siedzenie to duże obciążenie dla organizmu. 
Człowiek to nie manekin - musi co chwila zmieniać pozycję. To tak naturalne jak i oddychanie. Jednak praktyka pokazuje, że zdecydowana większość fryzjerów nieustannie stoi. Nieliczni stosują hokery, ale też nie można ich używać przy każdej usłudze - czasem po prostu trzeba stać...


Co grozi fryzjerowi, kiedy musi ciągle stać w niewygodnych i nieprzewiewnych butach, dostosowanych do potrzeb właśnie jego stóp?


  • płaskostopie,
  • modzele,
  • odciski,
  • haluksy,
  • dna moczanowa/podagra/artretyzm, 
  • brodawki podeszwowe,
  • grzybica międzypalcowa,
  • grzybica paznokci,
  • palec młoteczkowaty,
  • wrastanie paznokci.
Żadna z tych przypadłości nie jest możliwa do wyleczenia w ciągu jednego dnia. I to jeszcze nie samodzielnie! Nie dość, że konieczna będzie wizyta u specjalisty, to jeszcze przymusowe L4 i długotrwałe leczenie... Bez środków przeciwbólowych ani rusz!

Jak zapobiegać możliwym chorobom stóp?


Przede wszystkim odpowiednio wcześnie o stopy dbać! I to z należytą starannością! Fryzjerzy - zapamiętajcie sobie, że nie tylko Wasze dłonie ciężko pracują! Całe Wasze ciało odczuwa wysiłek spowodowany pracą stojącą z wieloma różnymi pochyleniami. A stopy muszą Was podczas Waszych akrobacji nieustannie podtrzymywać!

Dlatego NIGDY nie oszczędzaj na swoim zdrowiu! 


Jakie buty wybrać i na co zwrócić uwagę?

To na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiednich butów do pracy fryzjera to:
  • materiał, z jakiego są wykonane,
  • podeszwa,
  • wygoda i kształtowanie stopy w jednym.  

Ważne - dobrze mieć odrębne buty do pracy i na co dzień!




Zapraszamy też na nas FANPAGE oraz konto na INSTAGRAMIE!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz