piątek, 11 stycznia 2019

Laminowanie włosów - wszystko co o tym musisz wiedzieć!

Co to jest LAMINOWANIE?





Aby lepiej zrozumieć istotę laminowania, warto przyjrzeć się samemu pojęciu!

Akurat ładnych parę lat temu wraz z bratem postanowiliśmy zrobić mały prezent rodzicom. Wiecie, takie czasy, gdzie kieszonkowe nie było jakieś wielkie, sami pracy nie mieliśmy, rozwój technologii nie był powalający a w sklepach same oklepane rzeczy.

Chcieliśmy, by było to coś wyjątkowego! Dlatego też najpierw zrobiliśmy zdjęcie zdjęcia rodziców z dnia ich ślubu, wkleiliśmy je do Worda, poniżej dodaliśmy krótki tekst od nas i całość zgraliśmy na dyskietkę.

TAK - na DYSKIETKĘ i poszliśmy do jedynej wówczas kafejki internetowej w mieście, aby całość wydrukować na sztywnym papierze i zalaminować czyli na ciepło nasz papier został zgrzany z dwóch stron przezroczystą, sztywną folią. To nasz małe dzieło sztuki jest z rodzicami po dziś dzień i ani trochę się nie zniszczyło ;)



Co ciekawe, sama czynność laminowania wzięła się od laminatu czyli od tworzyw mających za zadanie chronić wewnątrz znajdującą się zawartość przed wilgocią, zniszczeniami mechanicznymi, upływem czasu, warunkami atmosferycznymi, zabrudzeniami, środkami chemicznymi i innymi sytuacjami, w których normalnie chroniona laminatem zawartość mogłaby ulec zniszczeniu.

Warto dodać, że w przyrodzie występują naturalne laminaty takie jak np. drewno. Nie będzie może tak trwałe jak inne laminaty sztuczne, wytworzone przez człowieka (np. laka czy włókno szklane).

Oprócz właściwości ochronnych, laminowanie ma też na celu walory estetyczne, dlatego może przyjmować różne formy, kształty, barwy, mogą być matowe, błyszczące i wiele innych, a w raz z rozwojem technologii, powstają coraz to lepsze rozwiązania o różnych, dodatkowych atutach, ale to już temat na odrębny post, niekoniecznie związany stricte z włosami ;)

Ostatnio za sprawą mody, 


a jakże by inaczej, z poza Polski zaczęły do nas dochodzić domowe sposoby na piękne włosy poprzez laminowanie ich żelatyną. Następnie zrobiło się głośno o laminowaniu włosów przy pomocy galaretek, znikających masowo z półek sklepów spożywczych za sprawą Agnieszki Niedziałek - blogerki i vlogerki włosowej.

I w sumie gdyby nie pytanie od jednej z Was, za szczególnie nie zdawalibyśmy sobie sprawy, że ten temat Was interesuje. A widzimy, że interesuje, stąd ten post. Choć niestety obszerny, z tego względu, że lubimy badać co i jak działa na włos ;)


Dlaczego dziewczyny interesują się laminowaniem włosów?


  • bo chcą mieć piękne i błyszczące włosy,
  • bo marzą o prostych, sypkich włosach,
  • bo dzięki temu włosy będą się ładnie rozczesywać,
  • bo w końcu wyglądają na zdrowe a końce się nie rozdwajają,
  • bo w końcu włosy są idealnie gładkie, jak z reklamy,
  • bo pragną jedwabistych w dotyku włosów.

I laminowanie ma im to zapewnić i właściwie prawidłowo wykonany zabieg w salonie fryzjerskim tak właśnie działa. A efekt po takim zabiegu powinien utrzymać się ok. 1 miesiąca, przy założeniu, że podtrzymujemy pielęgnację w domu. 



Współczesne laminowanie włosów w salonie


Co ciekawe, obecne laminowanie włosa a laminowanie włosa sprzed ładnych kilkunastu lat się sporo różni. Choć, jak w przypadku ondulacji włosa, można spotkać salony z tzw. starą szkołą. O takim trwałym keratynowym prostowaniu włosów, którego nie polecamy i nie mamy zamiaru nigdy wykonywać, pisaliśmy już TUTAJ. Koniecznie przeczytaj, aby wiedzieć czego Twoje włosy powinny się wystrzegać!

Laminowanie lub keratynowe prostowanie czy też botox dla włosów to często, choć nie zawsze, dlatego bądźcie czujne, nazwy zamienne stosowane w różnych salonach fryzjerskich, oferujących zbliżony efekt w różnych cenach.

Rynek jest olbrzymi, ale dzięki wzrastającej świadomości człowieka, może on wybrać dla siebie rozwiązanie pośrednie, które nie tylko wzmocni włos, ale i sprawi, że będą piękne.

Zabiegi laminowania włosa czy keratynowego prostowania, kiedyś potrafiły utrzymać się nawet do 5 miesięcy! Kuszące? Może i tak, ale konsekwencje były opłakane. Skład ówczesnych laminatów osłabiał włosy, odcinając im źródło powietrza oraz nie pozwalając na przyjmowanie składników odżywczych z zewnątrz. Chociaż wtedy nikt nie myślał o tym, ponieważ tak długo jak laminat otulał włos, tak długo pięknie wyglądały. A to co się działo wewnątrz włosa miało się pokazać dopiero później...

Tak czy owak, w większości przypadków, w dobrych salonach fryzjerskich dziś nikt Wam nie zaproponuje zabiegu laminowania, botoksu czy keratynowego prostowania włosa, którego nadrzędnym celem nie będzie stricte odbudowa ubytków białkowych we włosie. 




Jednak współczesne preparaty nie mają takiej siły, by włosy były proste dłużej niż przez okres 3-4 tygodnie. Można próbować przedłużyć efekt, stosując indywidualnie dobraną kurację podtrzymującą w domu.

Niestety w związku z faktem, że nie posiadamy na stanie produktów do typowego laminowania włosów, nie możemy w tym poście powiedzieć co one dokładnie zawierają. Skład inci na polskich i zagranicznych stronach jest niedostępny. Nie oznacza to jednak, że w najbliższym czasie nie będziemy chcieli wprowadzić linii kosmetyków, mających na celu nie tylko odżywienie włosa, ale i zmniejszenie jego porowatości bez dodatkowego obciążania, co pozwoli nam zbadać te produkty dokładniej ;)

Na ten moment możemy zaprosić Cię na luksusowy zabieg Wella Fusion, który ma na celu minimalizację łamliwości, odżywienie, poprawę elastyczności, odporności oraz nadanie włosom gładkości i blasku, dzięki specjalnie dobranej kompozycji aminokwasów jedwabiu i zmikronizowanych lipidów. 



Z jakich aminokwasów zbudowany jest włos ludzki - czyli budowa keratyny we włosie


  • niejonowe aminokwasy polarne:
    • cysteina
    • histydyna,
    • treonina,
    • tyrozyna,
  • jonowa aminokwasy polarne:
    • ariginina,
    • kwas asparginowy,
    • kwas glutaminowy,
    • lizyna,
  • aminokwasy niepolarne:
    • fenyloalanina,
    • glicyna,
    • izoleucyna,
    • leucyna,
    • metionina,
    • prolina,
    • walina.
Dane źródłowe: Chemik 2011, 65, 10, 1019-1026, Politechnika Krakowska


Patrząc na to zestawienie i przyrównując keratynę hydrolizowaną, która jest stosowana w produktach do laminowania włosów a pochodzi z włókien owczych (pisałam TU o tym), to w zasadzie nie zawiera tylko izoleucyny, ale w zamian posiada serynę.

W przypadku piór ptasich - te posiadają wszystkie rodzaje aminokwasów, zarówno te znajdujące się we włosie ludzkim jak i we włóknie owczym.


Czy to ma jakieś znaczenie?


Izoleucyna może wpłynąć dodatkowo na regenerację i wzrost, a nie ma jej we włóknie owczym czyli w keratynie hydrolizowanej, służącej do laminowania włosów.

A seryna nie wpływa nam w żaden konkretny, bezpośredni sposób na włos, bardziej na układ nerwowy. 

A teraz zerknijmy na domowe sposoby laminowania włosów.


Laminowanie włosów w domu przy użyciu żelatyny


Skład dobrej żelatyny (takiej droższej):


W 45 % składa się głównie z glicyny, proliny, hydroksyproliny. Pozostałe 55 % to  kwas glutaminowy, alanina, arginina, seryna, leucyna,  fenyloaniny, treoniny, walina, hydroksylizyna, 
izoleucyna, metionina, histydyna, tyrozyna.

Dobra - dużo trudnych nazw, ale w skrócie powiem Ci, że są to różnego rodzaju aminokwasy czyli białka. A jeśli dobrze pamiętasz TEN post, w którym pisałam, że podstawowym budulcem włosa jest właśnie białko, to wszystko jest jasne 😉

I takim białkiem we włosie jest KERATYNA, którą znajdziemy w łodydze i osłonce włosa. To właśnie dzięki obecności tego białka we włosie, nasz włos ma możliwość samoodbudowy, więc jego obecność jest szalenie ważna!

Keratyna dba o włos, jego kondycję i zdrowie, dzięki czemu możemy obserwować zdrowe, błyszczące i elastyczne włosy.

Zabieg domowego laminowania włosów żelatyną jest jednorazowy, co oznacza, że będzie trwać do pierwszego umycia głowy.

Jego zadaniem jest tymczasowe osiągnięcie gładkich, sypkich, błyszczących włosów, które są proste i doskonale się rozczesują. Teoretycznie po takim zabiegu włosy wyglądają nieco lepiej przez pewien czas, choć nie jesteśmy w 100% przekonani, że tak aplikowanie białko z żelatyny w pełni spełni swoją rolę...

Sam zabieg niestety nie jest zalecany przy każdym myciu głowy i najlepiej stosować go od wielkiego dzwonu, ponieważ nadmierne stosowanie może spowodować wysuszenie, matowienie, puszenie oraz rozdwajanie się włosów, a to może dać do myślenia czy żelatyna wpływa na poprawę jakości włosa czy może na sam ich wygląd przez określony czas?



Laminowanie włosów w domu przy użyciu galaretki


Skład galaretki może się nieco różnić w zależności od producenta, smaku czy innych czynników. 

Ogólnie galaretka zawiera/może zawierać:

  • cukier - może działać jak peeling, ale poza tym szczególnych właściwości mieć nie będzie, 
  • żelatyna - tylko ta wieprzowa będzie mogła być użyta do domowego laminowania, 
  • regulator kwasowości (kwas cytrynowy) - może ewentualnie podbić kolor, rozjaśnić go, nabłyszczyć, ale przy ciemnych może je też nieco wypłowieć, 
  • aromat - tylko na zasadzie aromaterapii, 
  • koncentraty roślinne - temat rzeka, nie wiemy jakie dokładnie, 
  • maltodekstryna - tuczący cukier, bez wpływu na włosy,
  • barwnik (np. betanina, indygotyna) - teoretycznie może/nie musi wpłynąć na nasz kolor,
  • możliwa obecność: gluten, mleko, soja, pszenica, orzechy laskowe - bez wpływu na włos.

Podobnie jak w przypadku laminowania włosów galaretką w domu, efekt nie utrzymuje się dłużej jak do pierwszego mycia i nie należy go wykonywać przy każdym myciu głowy.


Laminowanie włosów w domu przy użyciu żelatyny roślinnej


Do roślinnych przykładów żelatyny zaliczamy: agar, celulozę mikrokrystaliczną, gumę arabską, gumę guar, gumę ksantanową, pektynę.

Główny budulec włosa to białko. Do laminowania włosa zatem powinniśmy wykorzystać jak najbardziej zbliżone białko do naszego, a roślinne zamienniki żelatyny wieprzowej to polisacharydy
czyli cukry, więc nie będą one spełniały swoje zadania, choć w pewnym stopniu też włos oblepią.

I choć może dadzą podobny efekt, to nie będzie on równie trwały, nie wspominając już o domniemanych korzyściach wynikających z aplikacji keratyny z żelatyny...


A co Ty sądzisz o laminowaniu?

Wykonywałaś którykolwiek w domu czy w salonie?






Zapraszamy też na nas FANPAGE oraz konto na INSTAGRAMIE!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz